Sobiv hooldamine võib aidata hoida nii uue kui ka kasutatud jalgratta kvaliteeti. Mitte hooldatavad jalgrattad roostetavad kiiremini, kuluvad ja neid on vaja sagedamini vahetada.  Selle vältimiseks tuleb jalgratast pidevalt üle vaadata ja puhastada. Kuid ei ole vaja ehmatada, kõik see võtab aega mitte üle 15 minuti.

Jalgratta puhtus
Jalgratta hoolduse puhul on kõige olulisem selle regulaarne puhtuse hoidmine. Peale igat sõidukorda peaks jalgrattale tegema niiske puhastuse, et ei koguneks mustus. Kui Sa seda teha ei saa, piirdu vähemalt käigusüsteemi ja amortisaatorite pinna puhastamisega. Siiski peab hooaja lõppedes jalgratta korralikult puhastama. Niiskel puhastamisel ei ole vaja kasutada seepi, sest see jätab sageli jalgrattale korrosiooni tekitavaid aineid. Samuti ei ole vaja pesta pidevalt voolikuga, sest sellest tulenev veesurve võib samuti soodustada korrosiooni teket. Jalgratast on lihtne puhastada. Pühi tolmu niiske lapiga, kui mustust on aga rohkem, kasuta veevoolikut.


Soovitame hoiduda kiusatusest kasutada kõrge rõhuga seadmeid, sest siis võib vesi kergemini imenduda vaheosadesse, laagrite vahele, teistesse liikuvatesse osadesse ja kiirendada kõvasti nende kulumist. Parem on valida aia- või olmepihusteid. Peale igat pesemist või puhastamist tuleb jalgratas kuivatada!  

Kui mustust on raske eemaldada, võib jalgratast puhastada harjaga, poleerida õrnalt raami, ketti, pedaale. Võib kasutada ka universaalseid puhastusvahendeid, mis aitavad hoida jalgratast puhtana. Sobivad ka pidevalt puhastatavad porilauad, mis kaitsevad samuti jalgratast suure koguse mustuse eest. Vahel tuleks sõita ka vihma käes, see võib ulatuda selliste jalgrattaosadeni, milleni poleerides ei ulatu. Peale jalgratta märjaks saamist vihma käes või peale pesemist tuleb see kuivatada, sest niiskusest võib tekkida rooste (see võib juhtuda ka üleöö).

Keti puhastamine
Üks suurim käigusüsteemi vaenlane on pori, mis koguneb ketilülide vahele. See mitte ainult ei riku käikude ümberlülitamise kvaliteeti, väntamise efektiivsust, vaid soodustab ka kiiremat keti kulumist. Selles kohas võib kõik pöörata negatiivses suunas eriti kiiresti: hooldamata kett venib kiiremini välja, samaaegselt kulub kiiremini tagumine hammasrattaplokk ja esihammasrattad.


Kuidas puhastada ketti? Vala või pihusta peale rasvaeemaldusvahendit ja hoides käsna või kangatükki ümber keti, pööra pedaale tagurpidises suunas. Peaks olema näha, kuidas mustus eemaldub. Kui sügavamale kinni jäänud mustuseosakesed ära ei tule, võta appi karedam hari ja puhasta lülisid sellega veelkord. Sama põhimõtet kasuta taga- ja esihammasrataste puhastamisel. Peale puhastamise lõpetamist näeb kett tihti päris puhas välja, kuid peale kuivatamist on sellel ikka veel näha musti plekke. Sellisel juhul proovi ketti veelkord kiiresti puhastada. Järelejäänud mustus peaks kaduma.


Kui oled veendunud, et kett on täiesti puhas, kuivata see hoolikalt ja määri. Üle ei tasu pingutada, piisab tilgast määrdest igale ketilülile.  
 
Ketaspidurite puhastamine
Kui Sinu jalgrattal on ketaspidurid, tuleks enne käikude puhastamist katta kinni tagumise ratta ketas ja piduriklotsid, neile ei tohi sattuda määrdeaineid. Kui Sul ei ole spetsiaalseid puhastusvahendeid või käigusüsteemi jaoks mõeldud rasvaeemaldusvahendeid, võid kasutada ka harilikke nõudepesuvahendeid.