Valmistudes jalgrattamatkaks on tähtis varustada end kõigega, mis on matkal vajalik, mitte unustada tähtsaid asju, samuti aga ka pisiasju, mis võivad olla vajalikud igal ajal ööpäeva jooksul. Sõltuvalt valitud matkamise viisist on edukaks matkaks tavaliselt vaja paari põhiasja:


- Jalgratas
- Vahendid asjade vedamiseks (haagis, korvid, seljakott)
- Turismiinventar (telk, magamiskott)
- Pliit ja vastav kütus
- Jalgrattatarvikud
- Rõivad
- Kaitsevahendid (kiiver, valgustus)
- Tehniline varustus (mobiiltelefon, tahvelarvuti, fotoaparaat, arvuti)
- Toit ja vesi
- Muud pisiasjad ja lisad

1. Matka on kõige parem alustada vara hommikul, et jõuaksid kergesti sõita selleks päeval planeeritud kaugustesse. Sõites ära kiirusta, et saaksid nautida loodust ja oleksid teel ohutult. Sõita tuleb üksteise järel, hoides umbes 5 meetrist pikivahet.  


2. Enne lõunat varusta end võimalikult hea joogiveega. Lõunasööki on kõige parem valmistada okasmetsas, eemal teest või järvedest, sest nende rannikutel, eriti seal, kus on ujumiskohad, puhkab tihti palju inimesi, turiste ja seal on raske leida lõkke jaoks kuivi oksi.


3. Paljud turistid valmistavad süüa bensiinipliidil, seepärast ära unusta võtta reisile kaasa piisavalt bensiini.  Lisaks tuleb pliidipõleti  soojendamiseks omada veidi piiritust (sobivad ka kuivpiirituse tabletid). Veel lihtsam ja tunduvalt kergem pliit on plekist konservipurk, mille külgedele on tehtud augud. Kui süüdata selles kuivpiirituse tableti, õnnestub klaasitäis vett kindlasti keeta.

 

4. Kui matkajate grupp on suur, siis on igal pool ohutu ööbida, nii veekogude juures kui ka kämpingus. Kui pedaale väntab ainult üks või 2-3 inimest, on parem ööbida eemal teedest ja elukohtadest, sügaval metsas.  

 

5. Matkal tuleb kasutada kergesti seeditavaid toiduaineid: suhkrut, glükoosi, komme, kuivatatud puuvilju, pähkleid, puuviljamahlasid. Turisti menüüs peab olema C-vitamiini, see tähendab, et tuleb süüa aedvilju, puuvilju, marju.  

 

6. Enne matka tuleb mõned toiduained varakult ette valmistada: kuivatada musta leiba (siis on Sul kuivikuid), koorida pähklid ja segada rosinatega.


7. Valmista enda jalgratas mehaaniliselt ette. Mugavaks pikamaamatkaks sobib suurepäraselt jalgratas, millele saab kinnitada korve ja mille rehvid on mõeldud matkamiseks. Matkarattal on pakiraam, millel saab vedada ka raskemaid asju. Käi ära jalgrattameistri juures ja palu, et Su jalgratas valmistataks matkaks sobivalt ette. Samuti on tähtis omada remondikomplekti, liimi ja lappe sisekummide liimimiseks, sisekummi.