Öeldakse, et kui õpid ükskord rattasõidu ära, siis oskad seda terve elu. Kuid kuidas muuta esimene kord mitte ainult edukaks, vaid ka ohutuks? Kuidas alustada lastele rattasõidu õpetamist?


Millal võib hakata lapsele õpetama jalgrattaga sõitmist?  
Rattasõitu võib hakata õpetama siis, kui laps ulatub jalgratta sadulal istudes jalgadega vastu maad (st peab olema sobiva suurusega jalgratas). Kõigepealt peab inimene suutma rattal istudes hoida tasakaalu. Alles siis õpitakse sõitma otse, pöörama, pidurdama, läbima tee ebatasasusi, mööduma takistustest jne. Selleks ülesandeks sobib kõige paremini tasakaaluratas, sest sellega on kõige paremini tunnetatav stabiilsustunne.  


Teine lihtne „algõppe“ harjutus sõites pedaalidega jalgrattaga on hoides kinni sadulast, lükata tagant, kuid kindlasti tuleb lasta lapsel ise juhtida.  Vanemad pingutavad tihti üle, hoides kõvasti jalgrattast kinni. Soovitatav on rohkem lapsi usaldada, nad õpivad tõesti kiiresti, väljaarvatud kui neid sunnitakse seda tegema. Siis on protsess pikk või ei arene üldse. Selleks, et laps tunneks sõidurõõmu ja tahaks seda ise kogeda, on vaja, et täiskasvanud teda rattaga sõidutaks, kuid laseks ise juhtida.


Kus on kõige parem alustada lapsele rattasõidu õpetamist?
Rattasõitu on kõige parem õpetada sirgel teel, pargis, kus on piisavalt ruumi ja on ohutu, eemal teistest transpordivahenditest. Võib valida kerge allapoole kaldega tee, et laps tunnetaks kiiremini sõidumõnu, kuid mitte liiga järsu kallaku, et mitte ehmatada. Tähtis on õpetada ka takistusest möödumist, kurvisõitu, harjutada, et poleks hirmu pedaalide väntamise ees, mitte ainult veeremist. Jalgrattal peavad olema sobivad käigud, et laps saaks vändata suurte jõupingutustega.


Mida peaks vanemad teadma lapsele rattasõidu õpetamisel?  
Kõigepealt ei tohi olla ise väga ehmunud ega liiga ettevaatlik seoses lapse ebaeduga. Peab last motiveerima, veenma teda, et see tegevus on talle meeldiv ajaviide, mitte raske töö. Ohutus on iseenesestmõistetav: kiiver, põlvekaitsmed, küünarnukikaitsmed.


Kuidas õpetada lapsele rattasõitu nii, et ta teeks seda õigesti?  
Selleks, et laps õpiks kohe õigesti sõitma, tuleb teada paari tehnikaelementi, mille halval omandamisel on vigu raske parandada.
1. Esiteks peab jalgratas vastama lapse pikkusele.
2. Teiseks tuleb jalg asetada pedaalile nii, et  suur varvas oleks pedaalitelje kohal, mitte vändata pedaali talla keskosa või kannaga.
3. Kolmandaks tuleb seada selline sadula kõrgus, et laps ulatuks tasakaalu kaotamisel või soovides peatuda, jalatallaga vabalt vastu maad. Kui sõidetakse mitte tasakaalurattaga, vaid pedaalidega, peab järsul vasakpöördel olema vasak pedaal üleval; pöörates paremale peab üleval olema parem pedaal. Nii jaotub paremini raskustelg ja on säilitatav tasakaal. Kui selle poole pedaal on all, kuhu pööratakse, võib see takerduda pinnasesse või vastu asfalti ja laps võib kukkuda.
4. Neljandaks, kui on käsipidurid,  peab peatumiseks kasutama võrdselt mõlemat pidurit, mitte ühte neist. Juhtraua kõrgus ja kaugus peab olema tasakaalustatud vastavalt lapse ülakeha ja käte pikkusele, et seda oleks lihtne hoida ja see ei puutuks pööramisel vastu jalga. Juhtraua kõrgus peab tagama mugava seljaasendi.