Jalgratas on üks vanimatest transpordivahenditest, kuid tänapäeval sõidetakse jalgrattaga rohkem vabal ajal, selleks et puhata, tugevamaks muutuda, sportida ja olla terve ning  virk. Jalgrattasport on suurepärane kardiotreening kehale, mille ajal töötavad pea kõik kehalihased.   

Soovitused jalgratta valimiseks
Kuna iga jalgrattaliik on mõeldud teatud kindlal teekattel sõitmiseks, peaks hindama, kui tihti ja millistes kohtades ning milleks jalgratast kasutada kavatsed: kas kavatsed veeta vaba aega rattaga looduses sõites, või saab sellest transpordivahend, millega sõidad linnas tööle, sõprade juurde või poodi.  
Kui oled hinnanud neid kriteeriumeid, saad alustada jalgratta valimist järgmistest põhigruppidest:

Mägiratas (või teisiti öeldes – MTB). Mägiratas on mõeldud sõitmiseks metsaradadel, kruusateedel, liival, väljadel. Selle peamised eelised avalduvad sõites halbadel teedel. Mägiratta eripäraks on tugev raam, laiad mustriga rehvid, suur käikude arv, sirge juhtraud. Kuid enne selle jalgratta valimist mõtle läbi, kui tihti kavatsed sõita metsateedel, kruusateedel jne, vastasel juhul koged ebamugavustunnet, kuna sõites mööda asfaltteed kaotab see ratas enda eelised ja muutub aeglasemaks.


Hübriidratas. See on suurepärane vahepealne variant maanteeratta ja mägiratta vahel. Sellel puuduvad ebavajalikud lisad, suured 28“ suurused rattad, aeglase sõidu suhtes vastupidavad rehvid, amortiseeruvad hargid ja sportlik geomeetria – kõik need omadused tagavad kiire ja meeldiva sõidu asfaldil, kruusateedel ja isegi metsaradadel.


Linnaratas (klassikaline või kokkupandav, tavaliselt 1, 3 või 7 käiku). See ratas on kohandatud lühemate vahemaade läbimiseks linnas. Linnaratast kasutatakse igapäevasteks elulisteks vajadusteks, st töölt või tööle, poodi sõitmiseks jne. See jalgratas paistab silma stabiilse ja tugeva raami poolest, rattad on väiksed või keskmised, sadul on lai ja mugav, tavaliselt on trummelpidurid. Linnaratta eeliseks on porilauad, mis tagavad mugava ja puhta teekonna iga ilmaga. Klassikalistel linnaratastel on 26“ või 28“ rehvid.

Turismiratas on mõeldud turismireiside jaoks, on mugav pikkade vahemaade läbimiseks koos pagasiga. See jalgratas paistab silma pika põhiosa ja tugeva konstruktsiooniga rataste poolest. Isegi raske koormusega püsib see stabiilsena. Lisaks on turismirattal palju erinevaid lisasid, juhtraud on tavaliselt sirge, käsipidurid, rehvid keskmise laiusega. Kui armastad reisida jalgrattaga, võib turismiratas olla kõige sobivam valik.


Kokkupandav ratas on hea valik, kui Sul on kodus vähe lisaruumi ja Sa ei leia kohta veel ühe jalgratta jaoks. Kokkupandav jalgratas on dünaamiline ja selle jaoks leidub suurepäraselt koht Sinu kodus, nt kapis, rõdul või voodi all. Kui Sa elad mitmekorruselises majas, kus ei ole lifti, on kokkupandav jalgratas hea valik, sest seda on lihtne mööda treppi üles viia.   

Maanteeratas on mõeldud sportlastele, tihti professionaalidele. See nõuab pidevat hooldamist. Maanteeratta konstruktsioon on kohandatud konkreetsetele spordialadele, see peab vastama rangetele tehnilistele nõuetele.  Kuid igapäevaseks kasutamiseks või turismiks see jalgratas ei sobi, sest sellega peab sõitma igapäevaseks sõitmiseks ebasobivas asendis ja sellel on kitsad rehvid.

BMX ja DIRT on trikirattad. Need paistavad silma enda kuju poolest – on madalamad, vahel ka ilma sadulata, nende rehvid on tunduvalt laiemad, kui mistahes teise grupi jalgratastel. Samuti on nendel jalgratastel jalatoed, et mitte vigastada end hüppe ajal ja mitte lõhkuda ära pedaale. BMX ja DIRT rattaid valivad professionaalid.


Elektriratas sõidab elektri jõul. See jalgratas võib olla suurepärane lahendus väärikas eas või liikumishäirega inimestele, kes tahavad nautida rattasõitu ilma lisapingutuseta.